یک پورت HDMI واقعا تنها یک پورت HDMI می باشد؟ اگر همه ی پورت های HDMI یکی می باشند، پس چرا برچسب هرکدام فرق می کند؟


 

رمزگشایی برچسب های HDMI

برچسب های و پورت های HDMI هایی که در این بخش خواهیم گفت در تمامی تلویزیون ها وجود ندارد و این قضیه به دستگاه شما مرتبط است. حتی ممکن است در برخی از تلویزیون ها برچسب خاصی وجود نداشته باشد و تنها شاهد برچسب های HDMI1 و یا HDMI2 باشیم.

پورت STB یا Set-Top Box

پورت های پست تلویزیون - چی جوری

پورت STB برای دستگاه های ست تاپ باکس و همچنین گیرنده های ماهواره های HD می باشد. این پورت معمولا اولین پورت می باشد و این ویژگی یکی از مزیت های STB می باشد. این پورت عموما برای دستگاه هایی است که بصورت گیرنده ی شبکه یا تصویر از هرجایی می باشند کارایی دارد.

پورت DVI یا Digital Video Input

پورت های DVI قدیمی می باشند و قدمت آنها به اولین روزهای تولید پورت HDMI باز می گردد. این پورت تنها ویدئو را انتقال می دهد و در صورت استفاده از آن، شما برای صدا باید ورودی جداگانه ای به تلویزیون بدهید یا می توانید خروجی صدا را به یک سیستم صوتی خارجی وصل کنید. پس اگر می خواهید تلویزیون شما تنها پخش کننده ی تصویر باشد از این پورت استفاده کنید.

پورت ARC یا Audio Return Channel

اگر برای پخش صدای تلویزیون خود از یک دستگاه خارجی استفاده می کنید و می خواهید صدای شما نیز از همان دستگاه خارج شود می توانید از پورت ARC استفاده کنید. با اینکار تلویزیون خود صدا و تصویر را جدا کرده، تصویر را خود تلویزیون پخش می کند و صدا را به دستگاه خروجی صدا منتقل می کند.

پورت MHL یا Mobile High-Definition Link

این پورت برای اتصال گوشی های هوشمند و  پخش مدیا از طریق گوشی می باشد. اگر گوشی شما از این نوع اتصال پشتیبانی کند شما می توانید از طریق کابل mini USB به HDMI گوشی خود را به تلویزیون متصل کنید. البته باید دقت داشته باشید که برای اتصال تبلت و گوشی های محصولات اپل از یک آداپتور استفاده کنید و کابلی برای اتصال مستقیم آیفون یا آیپد وجود ندارد.

پورت HDCP 2.2 یا High-bandwidth Digital Content Protection

HDCP 2.2 پورتی می باشد که  در تلویزیون های جدید و برای ویدئو با کیفیت های بالا طراحی شد. اگر تلویزیون شما از آخرین نسل خود می باشد احتمالا دارای این پورت باشد. برای پخش ویدئو های با کیفیت و حجم بالا پورت های قبلی ممکن است کمی با مشکل مواجه شوند اما این پورت با پهنای باندی بسیار بیشتر نسبت به نسل های قبلی خود، براحتی ویدئو شما را پخش خواهد کرد.

پورت ۱۰bit/UHD/4K

تلویزیون های جدید از کیفیت ۴K و Ultra HD (UHD) پشتیبانی می کند، اما برچسب این پورت با توجه به سازنده ی تلویزیون متفاوت است. برخی از شرکت های این پورت را با 4K-capable برچسب گذاری کرده اند.

برخی نیز به نام ۱۰bit این کار را انجام داده اند و یا UHD. تصاویر 4K کیفیت های متفاوتی دارند و فرکانس هریک ممکن است متفاوت باشد برای مطمئن شدن از اینکه تلویزیون شما از چه کیفیتی پشتیبانی می کند، باید بصورت دستی در تنظیمات تلویزیون مشاهده کنید.

بدون برچسب

در آخر ممکن است تلویزیون شما برای پورت HDMI خود هیچگونه برچسبی قرار نداده باشد. اما یک استاندارد وجود دارد که همه از آن پیروی می کنند.

این تلویزیون ها پورت ها را به چند دسته ی “خوب – Good ” ، “بهتر یا بهترین Better، Best” دسته بندی می کنند.

پورت های پست تلویزیون - چی جوری

اگر تلویزیون شما از آخرین نسل خود می باشد باید پورت HDMI جزئه دسته ی Good و برای کیفیت های بالا مثلا 4K جزئه دسته ی Better یا Best باشد.

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر