تلگرام در نسخه ی جدید برنامه ی خود تماس صوتی را به این برنامه ی محبوب اضافه کرده است. طبق گفته ی تیم فنی تلگرام، چندین ماه را صرف اضافه کردن این قابلیت به برنامه کرده اند. شاید این زمان یکم زیاد باشد، اما دلیل تلگرام بابت این اخیر تضمین امنیت بالا در تگرام می باشد.

 

آموزش برقرای تماس صوتی در تلگرام

استفاده از این قابلیت بسیار آسان است. همانطور که در زیر مشاهده می کنید برای برقرای تماس کافی است ابتدا اقدام به برقراری ارتباط با یک کاربر در تلگرام بصورت متنی را بکنید. به پی وی فرد مورد نظر بروید و سپس بر روی نام شخص در بالای چت ضربه بزنید. برای شما آیکون Call یا همان تماس برای شما نمایان می شود. با ضربه بر روی Call تماس برقرار می شود.

 

امنیت در تماس صوتی تلگرام

همان طور که در ابتدا گفتیم تیم فنی تلگرام ادعا می کند که چندین ماه را صرف برقرای امنیت این قابلیت کرده اند. این تیم در ادامه ادعا می کند که تماس های صوتی شما بصورت end-to-end کد گزاری می شود. این نوع کدگذاری هنگامی که فایل های صوتی در حال ارسال است، آن را ها رو کدگزاری می کند و تا زمانی که به شخص گیرنده نرسد قابل رمزگشایی نیست. تلگرام قبلا از این نوع کد گذاری در چت ایمن (Secret Chat) یا همان سکرت چت استفاده کرده بود. (سکرت چت چیست و چه قابلیت هایی دارد؟)

تلگرام تنها به این بسنده نکرده است و برای ارتباط لایه ی امنیتی دیگری نیز در نظر گرفته است. در ابتدای تماس برای شما ۴ اموجی (Emoji) نشان داده می شود که این اموجی ها باید در طرف تماس یکسان باشد. این اموجی ها نوعی کلید برای کدگذاری و کدشکنی تماس می باشند. تلگرام می گوید که در صورت یکی بودن این اموجی (Emoji) تماس شما صد در صد امن است و توسط فرد یا ارگانی قابل شنود نیست.

سرعت تماس صوتی در تلگرام

در تماس صوتی برای بالابردن هرچه بیشتر سرعت تلگرام از سیستم peer-to-peer استفاده کرده است. این سیستم یکی از پرسرعت ترین راه های برقراری ارتباط و کد گذاری صوت است. همچنین حجم پایینی از ترافیک شما را مصرف می کند و از وضوح صدای خوبی برخوردار است. در این سیستم تماس شما بدون اینکه ابتدا وارد فضای ابری و سپس بدست فرد مقابل برسد، یک ارتباط مستقیم است و تماس های شما در جایی ذخیره نمی شود. اگر به هردلیلی استفاده از این قابلیت بر روی گوشی شما به وقوع نپیوندد، تلگرام شما یه سریعترین سرور متصل می شود تا تماس شما احیانا قطع نشود. تلگرام می گوید همانطور که ما سریعترین راه برقرای پیام متنی را به ارمغان آورده ایم در صورت قطع peer-to-peer از همان سرور های استفاده خواهیم کرد.

 

کنترل کامل تماس صوتی تلگرام

قبلا در آموزشی به شما از نحوه ی جلوگیری از دعوت بدون اجازه ی شما به کانال ها و گروه ها را توضیح داده بودیم. تماس صوتی تلگرام هم تقریبا از همچین قابلیتی برخوردار است. مثلا شما می توانید انتخاب کنید که تنها مخاطبین شما قابلیت برقرای تماس با شما را داشته باشندو یا از بین مخاطبین چه افرادی می توانند اجازه دارند با من تماس بگیرند.

 

تلگرام به فکر ترافیک و سرعت شما هم بوده است. شما می توانید با گذاشتن تماس هایتان بر روی استفاده از حجم پایین (Use Less Data) تا ۳۰% از کیفیت تماس خود کم کنید تا ترافیک کمتری مصرف شود.

ارسال ویدئو در حجم های مختلف

در نسخه ی جدید تلگرام، امکان ارسال ویدئو در حجم ها و یا کیفیت های مختلف نیز اضافه شده است. در این ویژگی هنگام ارسال یک فایل ویدئو شما با تغییر سایز ویدئو می توانید از حجم آن بکاهید.

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر