یکی از مزیت لپتاپ ها نسبت به PC داشتن باتری می باشد که می توان آنرا با توجه به ظرفیت باتری تا چندین ساعت به کار گرفت. اما از کجا می توان تشخیص داد که باتری لپتاپ در چه وضعیتی به سر می برد؟


 

قبلا در چی جوری نحوه ی کالیبره کردن باتری لپتاپ را گفته بودیم.

چطوری از وضعیت باتری لپتاپ مطلع شویم؟
 - چی جوری

کلا دو نوع باتری لپتاپ وجود دارد :

  1. Lithium-ion
  2. Lithium-polymer

از هر دو در لپتاپ ها با تتوجه به نیاز استفاده می شود. باتری های قابل شارژ به تعداد محدودی قابل شارژ هستند و بعد از یک مدت کارایی اولیه خود را ازدست می دهند. این ها را گفتم تا اگر باتری لپتاپتان مشکل داشت  متعجب نوشید و این را نیز بدانید که اگر حتی کلا از باتری لپتاپ استفاده نکید نیز بعد از یه مدت خراب می شود.

 

چطوری وضعیت سلامت باتری را بررسی کنم ؟

برای اطلاع از وضعیت باتری لپتاپ نیازی به برنامه ی جانبی ندارید و خود ویندوز راهی را برای اینکار در نظر گرفته است. با استفاده از کلید های میانبر Win+R و تایپ عبارت cmd در پنجره ی Run صفحه ی کامندی ویندوز را فراخوانی کنید.

در پنجره ی cmd عبارت زیر را تایپ کرده و اینتر بزنید :

powercfg /batteryreport

آموزش بررسی وضعیت باطری لپتاپ - چی جوری

دقت داشته باشید که هنگام وارد کردن عبارت بالا باید باتری در لپتاپ قرار داشته باشد و گرنه با خطا رو به رو می شوید. همچنین دستور بالا برای ویندوز ۸ به بالا می باشد.

پس از وارد کردن کامند بالا به درایو C و سپس فولدر Users و سپس فولدر یوزرنیم خود بروید. در آنجا فایلی به نام battery report.html وجود دارد که اطلاعات کاملی از وضعیت باتری لپتاپ را به شما می دهد.

بررسی وضعیت سلامت باتری لپتاپ - چی جوری

فایل بالا توسط مرورگر پیشفرض شما باز خواهد شد. در بخش پایین تر  این فایل گزارشی، عملکرد باتری در چند وقت اخیر را نیز نشان می دهد که می تواند بسیار کاربردی باشد.

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر