در آخرین نسخه ی منتشر شده توسط مایکروسافت برای ویندوز ۱۰ با عنوان Redston 2، ویژگی های زیادی به ویندوز افزود. یکی از این قابلیت ها Dynamic Lock یا قفل پویا است. در این ویژگی سیستم شما از طریق بلوتوث به گوشی هوشمند شما متصل می شود و در صورت دور شدن شما از سیستم و قطع ارتباط بلوتوث، سیستم شما بصورت خودکار قفل میشود.


 

 

این قابلیت مکمل ویژگی Windows Hello می باشد، که در Windows Hello شما با استفاده از اسکن چهره، یو اس بی فلش و حسگر اثر انگشت می توانید اقدام به باز کردن قفل سیستم خود کنید.

همگام سازی بلوتوث گوشی با کامپیوتر

قبل از استفاده از Dynamic Lock باید گوشی شما با کامپیوترتان همگام سازی شده باشد. ابتدا بلوتوث گوشی خود را روشن کنید تا توسط کامپیوتر دیده شود.

استفاده از قفل داینامیک (Dynamic Lock) برای قفل خودکار در ویندوز ۱۰ - چی جوری

حالا باید اقدام به اتصال گوشی از طریق کامپیوتر کنید. برای اینکار به آدرس Settings > Devices > Bluetooth & other devices بروید و بر روی Add Bluetooth or other device کلیک کنید. حالا بر روی گزینه ی Bluetooth کلیک کنید تا عملیات همگام سازی (Pair) صورت پذیرد.

اگر بلوتوث گوشی شما روشن باشد خواهید دید که نام گوشی شما در لیست پیدا شده ی کامپیوترتان نمایش داده می شود. بر روی نام گوشی کلیک کنید و پین کد نشان داده شده را در گوشی بررسی کنید و درصورت یکی بودن اجازه ی دسترسی بدهید.

مشاهده ی پنجره ی زیر، به معنای همگام سازی (Pair) موفقیت آمیز گوشی با کامپیوتر می باشد.

همگام سازی گوشی با کامپیوتر - چی جوری

فعال کردن Dynamic Lock

باری فعال کردن Dynamic Lock به مسیر Settings > Accounts > Sign-in options بروید. به پایین صفحه اسکرول کنید تا به بخش Dynamic Lock برسید. تیک گزینه ی Allow Windows to detect when you’re away and automatically lock the device را فعال کنید. اگر این گزینه را مشاهده نمی کنید به این مناست که هنوز گوشی شما با کامپیوتر همگام سازی نشده است. اگر پس از همگام سازی نیز این گزینه را مشاهده نکردید، پس ویندوز خود را باید به نسخه های بروزتر ارتقاء دهید.

همگام سازی گوشی با کامپیوتر - چی جوری

dynamic lock در بخش دیگری ، تنظیماتی برای dynamic lock ندارد. برای مثال، اگر چندین گوشی با سیستم شما همگام سازی شده اند، شما نمی توانید از بین آنها تنها یک گوشی را بعنوان بازکننده ی سیستم انتخاب کنید. پس باید به این نکته حواستان جمع باشد.

البته باید بگوییم دستگاه های بلوتوثی دیگر مانند میکروفون و یا کیبورد بلوتوثی، در dynamic lock کار نخواهند کرد.

 

استفاده از Dynamic Lock

پس از انجام کارهای بالا باری امتحان اینکه Dynamic Lock درست کار می کند، تلفن را از سیستم خود دور کنید و باید سیستم شما در زیر یک دقیقه قفل شود. نمی تواند دقیق گفت که هر گوشی هوشمند دقیقا باید چه میزان از سیستم دور شود تا کامپیوتر شما قفل شود. این مسافت به بلوتوث کامپیوتر و گوشی شما وابسته می باشد.

همچنین اگر بلوتوث گوشی را خاموش کنید ارتباط سیستم شما با گوشی قطع خواهد شد و موجب قفل شدن می شود.

قفل شدن خودکار سیستم
 - چی جوری

دقت داشته باشید که اگر گوشی شما دوباره با کامپیوتر اتصال برقرار کند قفل صفحه ی کامپیوتر شما باز نمی شود و Dynamic Lock تنها برای قفل کردن می باشد.

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر